MediPRO – Skuteczne wsparcie w terapii łuszczycy
Łuszczyca dotyka około 2 % populacji Europy. Może pojawić się już w dzieciństwie, ale dość często jej pierwsze objawy występują dopiero po 40 r.ż. Ma charakter przewlekły, a jej przyczyn upatruje się zarówno w genetyce, jak i w autoimmunologii. Do dziś jej etiopatogeneza nie została jednak w pełni poznana, a w związku z tym możliwe jest jedynie leczenie objawowe.
Łuszczyca skóry głowy jest diagnozowana w 43-65% wszystkich przypadków. Podobnie jak w pozostałych lokalizacjach zmiany charakteryzują się odgraniczonymi, pogrubionymi czerwonymi plamami pokrytymi łuską. Jest to spowodowane przyspieszeniem cyklu przejścia keratynocytów przez wszystkie warstwy naskórka i ich niepełnym dojrzewaniem. Podczas gdy w zdrowej skórze trwa to ok 28 dni, w przypadku łuszczycy cały proces zamyka się w ciągu tygodnia. Choć nie znamy dokładnej przyczyny choroby, wysiew zmian może być sprowokowany przez różne czynniki. Należą do nich m.in. infekcje, urazy mechaniczne, przewlekłe stany zapalne, stres, silne emocje, wahania hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków.
Obok objawów skórnych, łuszczycy towarzyszyć może silny świąd, nadmierne wypadanie włosów, bolesność skóry głowy, a nawet łysienie. Zmiany skórne schodzą często nieco poza granicę linii włosów, pojawiają się na czole, za uszami i na szyi. Warto zaznaczyć, że dla łuszczycy charakterystyczny jest również objaw Köbnera, występujący tylko w łuszczycy aktywnej. Jeśli zadrapiemy liniowo grudkę to w ciągu siedmiu dni wzdłuż zadrapania nastąpi wysiew kolejnych.
Ze względu na to, że łuszczyca może przypominać inne choroby, bardzo ważna jest dobra diagnostyka. W pierwszej kolejności przeprowadza się szczegółowy wywiad i badanie przedmiotowe. Istnieje skala PSSI (Psoriasis Scalp Severity Index), który pozwala na określenie stopnia nasilenia rumienia, nacieku i łuski. Chorobę należy różnicować z łojotokowym zapaleniem skóry, grzybicą owłosionej skóry głowy, toczniem rumieniowatym, czy wypryskiem pieniążkowatym.
Leczenie łuszczycy w pierwszym wyborze polega na stosowaniu miejscowych glikokortykosteroidów, połączenia kalcypotriolu z betametazonem, środków keratolitycznych. Niestety, wszystkie te środki, a zwłaszcza leki sterydowe wywołują poważne skutki uboczne. Dlatego specjaliści pielęgnacji skóry głowy i włosów zaczęli poszukiwać innej substancji, która łagodziłaby objawy łuszczycy nie wpływając przy tym negatywnie na organizm. Tak właśnie działa kwas glicyretynowy zastosowany w linii AROMASE MediPRO. Ze względu na budowę cząsteczki i silne właściwości przeciwzapalne został okrzyknięty naturalnym sterydem. Pochodzący z korzenia lukrecji kwas, łagodzi świąd, podrażnienia, stan zapalny i zaczerwienienie skóry. Hamuje uwalnianie histaminy i zapobiega reakcjom alergicznym. Przyspiesza gojenie i regenerację skóry, a przy tym mocno nawilża. Co istotne – kwas glicyretynowy zapobiega namnażaniu się grzybów z rodzaju Malassezia. Wzrost populacji tego drożdżaka w trakcie zaostrzenia zmian łuszczycowych został potwierdzony badaniami.
…Ze względu na to, że łuszczyca może przypominać inne choroby, bardzo ważna jest dobra diagnostyka.
W gabinecie trychologicznym warto w pierwszej kolejności zaproponować klientowi oczyszczenie skóry głowy za pomocą AROMASE MediPRO 5α JUNIPER SCALP PURIFYING LIQUID SHAMPOO z 6 % stężeniem kwasu glicyretynowego. Pozwoli to na zmniejszenie świądu, stanu zapalnego i łuski. Taki zabieg należy powtarzać co 3-4 dni. Do codziennej pielęgnacji domowej warto zalecić ANTI-DANDRUFF ESSENTIAL SHAMPOO – szampon, który złagodzi podrażnienia i zapobiegnie swędzeniu. Trzy razy dziennie klient powinien też aplikować na zmienione miejsca GLYCYRRHETINIC ACID SKIN CARE TONIC – tonik z kwasem glicyretynowym w formie sprayu. To produkt, który bardzo szybko się wchłania i znacznie poprawia nawilżenie przesuszonej skóry, łagodzi pieczenie i świąd,
a zmiękczając łuskę ułatwia jej usuwanie.
Trzeba podkreślić, że odpowiednia pielęgnacja poprawia nie tylko stan skóry, ale i komfort życia pacjentów z łuszczycą. To choroba, która mimo coraz większej świadomości, ciągle powoduje pewną stygmatyzację i wycofywanie się chorych z różnych aktywności. Niezmiernie ważne jest zatem dostarczanie skutecznych i bezpiecznych rozwiązań pielęgnacyjnych.